Съдържание
Какво представлява строителното скеле?
Строителното скеле е неотменен помощник при широк спектър от ремонтни, строителни и монтажни дейности, когато се налага, те да се извършват на по-голяма височина. По своята същност то представлява временна сглобяема конструкция. Състои се от отделни елементи, които се свързват помежду си. Получават се площадки, върху които строителните работници и монтажниците могат да работят удобно и безопасно.
Видове скелета
Съществуват различни скелета, които могат да бъдат групирани в зависимост от техните характеристики, показатели и функции.
Подпорни скелета
Подпорните скелета се наричат още носещи и подкуфражни. Служат като подпора при кофраж. Този тип скелета са проектирани, така че да понасят големи натоварвания и тежест. Намират широко приложение при строеж на партерни етажи, както и при изграждането на плочи и подпорни колони. Важно е да отбележи, че подпорното скеле не бива да се демонтира, преди бетонът да е добре изсъхнал, с цел да се избегне срутване.
Фасадни скелета
Фасадните скелета позволяват извършването на различни ремонтни дейности по фасадите на сгради и съоръжения – саниране, боясване, изолиране, мазилки и т.н. Този тип скелета се произвеждат от съвременни висококачествени материали, които осигуряват необходимата здравина и издръжливост на натоварване. В комбинация с това те са и достатъчно олекотени. Фасадните скелета са така проектирани, че да се монтират и демонтират бързо и без да се налагат особено големи усилия.
Отделните видове скелета се класифицират по различни признаци:
Според вида на материала, от който са направени, строителните скелета могат да бъдат:
- Метални – те от своя страна биват алуминиеви и стоманени, като се взима предвид типа метал, от който са произведени.
- Дървени скелета – всички носещи елементи са направени от дърво.
- Комбинирани скелета – този тип скелета изпълняват повече функции, най-често на скеле и стълба.
Като се вземе предвид от какъв тип материал са направени основните носещи елементи на скелето, то може да бъде:
- Тръбно – при него, носещите елементи са с изходен материал стоманени тръби. Това скеле се укрепва с помощта на тръби от стомана, които са разположени диагонално. То е сред най-използваните в практиката. Може да се ползва самостоятелно, както и да допълва модулното или рамковото скеле. Тръбното скеле има своите предимства, но не му липсват и недостатъци, като например не е особено лесно за монтаж и съответно за демонтаж.
- Рамково – тук носещите и укрепващите компоненти представляват рамки. За допълнителна подпора се поставят и тръби в областта на възлите.
- Модулно – системата за сглобяване на скелето е разработена, така че към него да могат да се свързват и други елементи. Това свързване се осъществява без да влизат в употреба болтове или други съединяващи компоненти. В модулната система напречните хоризонтални ригели и стойките представляват отделни компоненти.
Монтаж и демонтаж на скеле
През 2004 г. влиза в сила Наредба за временни съоръжения за строителство, посочените в нея изисквания и разпоредби, са с цел гарантиране на безопасност при експлоатация на тези временни строителни съоръжения. Проектирането, сглобяването и материалите, от които са направени отделните елементи, изграждащи скелето, трябва да са съгласно тази наредба. Всички дейности по монтиране и последвалото демонтиране на скелето трябва се изпълняват от хора, притежаващи нужната квалификация. Така ползвателят му ще бъде сигурен, че монтажът е изпълнен според съответните законови изисквания. Всички елементи, изграждащи скелето, трябва да преминат през качествен контрол. Необходимо е да се прегледат за повреди и различни дефекти. Скелето трябва да се монтира, така че да бъде обезопасено от климатични и други механични влияния, които могат да доведат до срутване или разглобяване, за да не се стига до злополуки. Трябва да се осигури достатъчно сигурна основа за скелето. Отново с цел безопасност всички работници, ползващи конструкцията, трябва да носят необходимата работна предпазваща екипировка. Важно е отговарящият за строителния обект, да следи за състоянието на всеки елемент в скелето и при проблем да подаде сигнал за предприемане на навременни мерки за решаването му.
Монтажът на строителното скеле преминава основно през няколко етапа:
- Първо задължително се прави проверка на укрепващите нива и на устойчивостта на отделните елементи при разпределение на тежестта.
- След това се прави чертеж на цялостната конструкция.
- Разполагат се основните рамки на скелето, като се вземат под внимание видовете стойки, скобите за външната и вътрешната фасада.
- Скелето се нивелира и след това се започва закрепването му.
Демонтаж:
- Демонтирането на цялото скеле се прави поетапно.
- Укрепителните и диагоналните елементи се свалят последователно съгласно етапите на цялостния демонтаж на скелето.
- Задължително е по време на разглобяването на съоръжението да се следи за неговата стабилност.
- Всеки от елементите на скелето трябва да се сваля с повишено внимание, за да се избегне нараняване или злополука.
Скелета, предлагани от Djodi Trade
Строителните скелета, предлагани и произвеждани от Джоди Трейд, са сред гордостите на компанията. Те са в основата на дейността, която стартира през 2004 г. Оттогава фирмата е извървяла дълъг път и е събрала достатъчно опит в тази сфера. Предлаганите съоръжения са с доказано качество. В Джоди Трейд ще откриете богат избор от скелета – стоманени, алуминиеви, рамкови, тръбни, модулни и фасадни.
Фасадно скеле GD 42/48
Намира приложение както при малки, така и при по-големи строителни обекти. Състои се от отделни модули, а сглобяването се осъществява посредством щифтове. Предлаганото фасадно скеле е изключително устойчиво и стабилно. Работната площадка е с достатъчна площ, която осигурява комфорт при работа. Максималната височина, която достига скелето е 30 метра, а при височина над 8 метра анкерирането към конструкцията на строежа е задължително. Фасадното скеле се монтира и демонтира изключително бързо и лесно. Сертифицирано е съобразно всички разпоредби. Има отлична товароносимост – GD-42 е 200 кг / м2 и GD48 – 250 кг / м2. Скелето е подходящо за домашни и професионални ремонтни и строителни дейности. Съхранявано в сухо помещение, то ще ви служи дълго време.
Мобилно скеле DT 250 / 60
Мобилното скеле DT 250 / 60 представлява мобилна платформа, изградена от тръбно-рамкова конструкция. Служи за краткосрочни ремонтни дейности – вътрешни и външни, при обекти с не толкова голяма площ. Предназначено е за употреба при домашни ремонти и при професионални такива. Сред големите му плюсове се нареждат лекотата и улеснената подвижност. Основната конструкция осигурява достигане до 6 метра височина, а всяка надстройка прибавя още 2 метра. Това мобилно скеле осигурява стабилност и удобство при работните дейности. Монтажът и демонтажът му са лесни. С него можете да извършвате ремонтни и строителни дейности на височина до 12 метра. Скелето е произведено в България с гарантирано качество.
Алуминиево скеле „Sten Up“
Подходящо за използване от любители майстори и от професионалисти при кратки ремонти, алуминиевото скеле “Sten Up” е с максимална височина 6 метра и 70 см, а товароносимостта му е 150 кг. За монтажа и демонтажа му не се нуждаете от допълнителни инструменти. Сред основните предимства на това скеле е възможността да бъде премествано в сглобено положение. Отличава се много по-ниско тегло в сравнение със стоманените скелета.
Домашно скеле „Хоби“
Предназначено е за ползване предимно от домашния майстор. С него ще достигате до 4 метра височина. Домашното скеле “Хоби” е леко, удобно и компактно. Сгъваемо е, благодарение на което не заема много място при съхранение, това го прави изключително лесно за преместване. При разгъване се фиксира с щифт, който предотвратява спонтанно сгъване по време на употребата му. Подходящо е за вътрешни ремонти – изграждане на инсталации, поставяне на вътрешна топлоизолация и т.н.