Съдържание
Имате ли стари мебели, които ви е жал да хвърлите, защото са много качествени и издръжливи? В днешно време е все по-трудно да се намерят хубави мебели за дома, които да са изработени от здраво дърво и да са направени така, че да издържат години ползване. Реставрацията на старинни мебели става все по-популярна и голяма част от хората предпочитат да ги освежат или боядисат, вместо да купуват нови мебели, които няма да имат същата стойност и издръжливост.
Ако се чудите по какъв начин да реновирате старите мебели, да им вдъхнете нов живот и да ги приспособите към модерния стил на дома ви, сте попаднали на правилното място! В тази статията ще ви дадем някои идеи, трикове и съвети, за това как да освежите мебелите и да върнете блясъка им отново, за да им се радвате още дълго време. Хващайте инструментите и да започваме!
Реставрация на стари мебели – стъпка по стъпка
Реставрирането на мебели може да бъде полезно хоби за тези, които обичат да работят с ръцете си и имат усет към детайла и разбира се искат да запазят автентичността на обзавеждането. Независимо дали искате да внесете нов живот на антиките или желаете да им придадете освежен вид, има няколко лесни стъпки, които можете да предприемете, за да възвърнете красотата и блясъка на мебелите.
Не забравяйте, че всъщност те отразяват вашата същност и индивидуалност, затова, когато обзавеждате дома и сте решили да реновирате старите мебели, чрез тях ще покажете себе си и своя стил. Работете с желание и любов и със сигурност ще постигнете страхотни резултати!
Ето и как да освежите старинните мебели, стъпка по стъпка:
Почистване и обработка на повърхностите
Първата стъпка при реставрирането на стари мебели е да се направи оценка на тяхното състояние. Проверете за пукнатини, драскотини или повреди по дървото или други материали. Определете какъв вид покритие има върху детайла и дали трябва да бъде премахнато, или шлифовано преди да стигнете до неговото боядисване или лакиране.
Следващото много важно нещо е да почистите мебелите внимателно и старателно. Използвайте нежен почистващ разтвор и мека кърпа, за да избършете мръсотията, петната и праха. Ако вашите мебели имат дървено покритие, използвайте почистващ препарат за дърво, за да възвърнете блясъка им и да не повредите материала. За метални и други повърхности – потърсете препарат, който отстранява ръжда, както и такъв за полиране на метала.
След като мебелите ви са напълно почистени, можете да преминете към повърхностната обработка. Ако мебелите ви са дървени, шлайфането е от ключово значение, за да ги подготвите за нанасяне на ново покритие. Използвайте фина шкурка, за да премахнете старата боя или лак, и да изгладите грапавите повърхности. Много е важно да шлайфате по посока на дървесните жилки, за да избегнете появата на нови драскотини и разваляне на материала.
Ремонтиране и укрепване на старите мебели
Преди да пристъпите към смяна на цвета на мебелите, прикриването на дефекти или лакиране, трябва да поправите всички структурни повреди, ако има такива. Проверете за разхлабени винтове и болтчета, счупени части и ги поправете. Ако мебелите ви са от дърво, използвайте лепило за дървесина или епоксидна смола, за да коригирате всякакви пукнатини или счупвания.
Претапициране
В случай че използвате тапицирано обзавеждане, а платът вече е износен, избледнял и дори накъсан, е време за промяна. Изберете нова тапицерия, която да резонира с интериора вкъщи и да бъде достатъчно здрав, за да издържи на ежедневна употреба.
Отстранете стария материал внимателно и запомнете как е бил прикрепен към рамката. Използвайте го като шаблон, за да изрежете новия плат, след което го прикрепете към рамката с помощта на скоби или щифтове за тапицерия.
Прикриване на дефекти и драскотини
Когато сте почистили мебелите и поправили всички повреди, е време да покриете наличните дефекти и драскотини. Използвайте дървесен пълнител, за да запълните всякакви пукнатини или вдлъбнатини. Отстранете излишния материал и го изгладете с фина шкурка. В случай на по-сериозни щети, помислете за използване на шпакловка за дърво, за да поправите засегнатата област.
Тониране и боядисване на повърхността
След като вашите мебели са гладки и без драскотини, следва да им добавите малко цвят, за да допълните освежения им вид. Нанесете тоник, за да потъмните дървото или да подчертаете финия му нюанс. Ако сте решили да смените цвета на мебелите, изберете цвят, който да допълва вашия интериор и стила в дома. Нанесете няколко тънки слоя, вместо един дебел, за да постигнете по-гладко и елегантно покритие.
Фиксиране на цвета
След като боята или лака са напълно изсъхнали, е момента за фиксиране. Използвайте прозрачен лак или восък, за да защитите мебелите си и да запазите за по-дълго цвета им. Изберете покритие, което съответства на блясъка на вашата боя или нюанс на лака и го нанесете на тънки слоеве с мека кърпа, като не забравяйте да полирате повърхността след всеки слой.
Как да запазим постигнатите резултати
За да съхраните реставрираните мебели за по-дълго време, избягвайте да ги поставяте на пряка слънчева светлина, близо до източници на топлина или влажни места. Ако в дома ви има високи нива на влажност, ще бъде добре да използвате влагоуловител. Редовно почиствайте мебелите си от прах и мръсотия, с подходящи препарати и мека кърпа.
А защо да не сменим предназначението им?
Един от най-креативните начини за реставрация на мебелите, е като смените тяхното предназначение. Ако някоя мебел е прекалено счупена и вече не може да се използва, можете да експериментирате и да оставите въображението ви да се развихри.
Например, неизползваемият скрин би могъл да се превърне в стилна тоалетка за баня, като добавите мивка и кран, а старата врата може да стане красива табла за легло, като ѝ добавите малко цвят и фини детайли. Мислете креативно за това как да използвате овехтялото обзавеждане по функционален начин, за да придадете нов облик на дома си и същевременно да се възползвате максимално от старинните мебели.
Реновиране на старите мебели – от какво имаме нужда
За освежаване старите мебели, ще ви бъдат необходими някои основни консумативи като почистващ препарат за дърво, препарати за ръжда, пълнител за дърво, шкурка, боя или байц и прозрачен лак или вакса. Може да се нуждаете и от специфични инструменти като нож за шпакловка за дърво, шлайфмашина или пръскачка за боя. Не забравяйте да изберете висококачествени консумативи, инструменти и приспособления за майстори, за да постигнете по-добри и трайни резултати и да е по-лесен процесът на работа.
В процеса на работа ще има нужда и от една работна маса. Тя е перфектният многофункционален помощник за повечето малки ремонтни дейности, като тези за реставрация на мебели. Ще ви бъде от голяма полза, когато започнете да поправяте мебелите, тъй като улеснява процеса на рязане, шлайфане или шкурене. За още по-голямо удобство и улеснение, можете да добавите и сгъваема работна поставка към необходимите приспособления. Тя ще ви послужи за закрепване на повърхности на подходяща за работа височина.
Можете да разгледате и другите ни варианти, като преносимата работна маса Meiser 4 в 1. Предимството на тази работна маса е, че се сгъва и пренася много лесно и не заема голямо място за съхранение. Подходяща е за всякакви домашни ремонтни или хоби дейности и има 4 режима, в зависимост от дейността, за която ще се ползва. Това я прави изключително удобна и функционална, тъй като спестява необходимостта от 4 различни съоръжения. Тя може да изпълнява функция на работен плот, платформа, количка и шейна за борд и монтаж.
В заключение, проекта Направи си сам – реставрация на стари мебели, може да се превърне в много удовлетворяващо и любимо занимание. Използвайки подходящите инструменти, доза креативност и любов, можете да превърнете старинните мебели в красиви и функционални, вдъхвайки им нов живот. А след това, определено ще се гордеете да покажете дома си и страхотните резултати на близки и приятели!
Ако статията ви е била интересна, разгледайте блога ни, където ви споделяме много полезни съвети, за това как да свършите сами ремонтните дейности в дома, при това лесно и бързо, със зашеметяващи резултати.