Как да си направим вътрешна изолация

Публикувано на
waterproofing bathroom floor new building 155027 2990
waterproofing bathroom floor new building 155027 2990

Домът е източник на уют, топлина и спокойствие. Той е пространството, където семействата споделят ежедневието и мечтите си, предпазени от шума и студа, идващи от външната среда. За още повече комфорт и топлина, мнозина предпочитат да направят вътрешна топлоизолация.

Тя се монтира в стените, таваните и подовете на апартамента, като намалява пренасянето на топлина между въздуха в помещението и този отвън. Нейната основна цел е да създаде бариера, която да поддържа постоянна температура в дома през цялата година.

При неправилно поставяне обаче вътрешната топлоизолация може да предизвика проблеми с влагата и да повлияе негативно на здравословното състояние на обитателите.

В тази статия ще научите защо е важно да топлоизолирате жилището си, кои са основните плюсове и негативи на вътрешната изолация и как точно трябва да се направи тя.

Предимства и недостатъци на вътрешната топлоизолация

Ремонтирането на дома с цел да се запази топлината в помещенията е чудесна превантивна мярка срещу студа през зимните месеци от годината. За да сте сигурни, че искате да изолирате апартамента или къщата си, трябва да се запознаете с предимствата и недостатъците на вътрешната топлоизолация.

Основните плюсове, заради които мнозина решават да обновят дома си, като я инсталират, са, че тя:

  • е лесна за поставяне;
  • не изисква допълнително оборудване;
  • може да се поставя по всяко време на годината;
  • минимизира шумове от външната среда като минаващи коли по улицата или спорещи съседи;
  • предотвратява течове;
  • спестява плащане на сметки за енергия, защото поддържа апартамента или къщата по-топли през зимата и по-хладни през лятото;
  • има по-ниска цена в сравнение с тази на външната изолация.

Ако сте се спрели на този вид топлоизолация, преди да започнете работа обаче, имайте предвид, че тя:

  • намалява жилищната полезна площ;
  • не е толкова ефективна като външната;
  • може да доведе до образуването на влага и влошаване качеството на въздуха при неправилно поставяне;
  • затруднява окачването и закрепването на вещи по стените;
  • ограничава достъпа до дадената стая, докато ремонтните дейности не приключат.

Видове вътрешна изолация

house wool insulation 2022 12 16 11 50 34 utc

След като вече сте решили да направите вътрешна топлоизолация на дома си, трябва да изберете материалите, които ще използвате. От тях зависи на кой вариант за изолиране на жилището ще се спрете. Основните опции са четири:

  • Вътрешна изолация с фибран — този материал има капилярна микроструктура. Отличава се с водонепропускливост и твърдост при натиск. Заради факта, че задържа влагата, фибранът понякога е причината за “плаченето” на стените и формирането на мухъл.
  • Вътрешна топлоизолация със стиропор — той притежава сравнителна крехка и зърнеста структура, която може да бъде нарушена при натиск. За разлика от фибрана, стиропорът задържа по-малко влага. Това обаче не изключва възможността от поява на мухъл.
  • Минерална или каменна вата за вътрешна изолация — ватата е съставена от естествен траен незапалим материал — камък или стъкло. Използва се както за топло-, така и за шумоизолация. При поставянето на изолация вземете предвид факта, че тя е по-дебела от стиропора и ще намали повече полезната жилищна площ.
  • Топлоизолиране с вълна — вълната е алтернативната опция на ватата, но преди да бъде използвана, трябва да се изпере и обработи много добре. В противен случай има голяма вероятност да се усеща животински мирис, независимо с какъв материал е запечатана в стените.

Избор на инструменти

За поставянето на вътрешна топлоизолация е нужно да се сдобиете със следните инструменти:

  • Ренде или шлайф дъска;
  • Трион;
  • Бъркалка или пръчка;
  • Маламашка;
  • Контейнер за строителни отпадъци.

Със сметосъбиращия контейнер, предлаган от Djodi Trade, бързо и безопасно ще извеждате боклука от дома си. С него можете да изхвърляте плочки, бетон, тухли и други излишни материали. Той е идеалният помощник за всякакви ремонтни дейности, включително и поставяне на вътрешна топлоизолация. Подходящ е за използване от професионалисти и домашни майстори.

За да допълните комплекта с инструменти, се нуждаете от сгъваема работна поставка или кръгла мобилна такава. Моделите на Meister могат да се използват както в работилницата, така и на строителната площадка. Кръглата поставка се отличава с устойчива MDF плоскост и четири меки подложки против приплъзване, докато сгъваемата — със стабилна и компактна конструкция за закрепване на повърхности, осигуряваща подходяща работна височина.

За повече вдъхновение разгледайте останалите инструменти в сайта на Djodi Trade.

Избор на материали

Той зависи от това какъв тип вътрешна топлоизолация ще инсталирате — със стиропор, вата, вълна или фибран. Преди да се спрете на конкретен материал, имайте предвид какви са неговите цена, тегло, дебелина, коефициент на топлоизолация, възможност за изпълнение и трудност.

Освен това ще се нуждаете от лепило, гипсокартон, грунд, гипс или вар.

Ръководство за поставяне на  вътрешна изолация: стъпка по стъпка

worker insulating a room wall with mineral rock wo 2022 12 06 00 10 15 utc

Ако сте решили да ремонтирате жилището си, единият вариант е да се доверите на професионалист. Другата опция е да изберете подходящите инструменти и да се заемете със задачата сами. Във втория случай е добре да определите на кой вид изолация ще се спрете — с фибран, вата, вълна или стиропор. В зависимост от това има различни стъпки, които трябва да следвате.

Вътрешна изолация с фибран или стиропор

Съществуват няколко етапа в процеса на инсталация със стиропор или фибран. Те са:

  • Почистване и изравняване на стената от бои, мазилки и прашинки. Ако се налага, следващата стъпка е нанасяне на допълнителен дълбокопроникващ грунд.
  • Отделяне на пода с изолационна лента.
  • Приготвяне на лепилото. Сместа от вода и лепило се разбърква с помощта на бъркалка, прикрепена към бормашина, или пръчка. Ако се спрете на втория вариант, имайте предвид, че трябва да бъркате по-усилено, за да получите еднородна смес.
  • Нанасяне на лепилото върху панелите. То се поставя с маламашка, като се оформят топки през 25-30 сантиметра. Те се слагат в четирите ъгъла на панела, след което се разнасят равномерно по дължината му. Ако изолационната плоча е по-дебела, е препоръчително да се добави лепило и върху основата за по-добро захващане.
  • Поставяне на панелите върху стената. Тук е нужно да ги приплъзвате внимателно един към друг. За да осигурите по-добро сцепление с основата, ги приплъзнете перпендикулярно на посоката на нанасяне на лепилото. Ако забележите неравности, получени при поставянето, коригирайте ги с ренде или шлайф дъска. При нужда може да оразмерите и изрежите панелите с трион.
  • Армиране с мрежа. След като връзките между изолационните плочи и стената изсъхнат върху външната страна на панелите се поставя равномерен слой лепило с назъбена маламашка. Чрез него се фиксира армираща мрежа, която подпомага изграждането на стената, като я предпазва от напукване. Използвайте инструмента, за да притиснете мрежата към лепилния разтвор.
  • Шпакловане. Следващата стъпка е гипсовата шпакловка, чиято цел е да заравни и изгради новата стена в жилището.
  • Боядисване. Препоръчително е да използвате дишащи материали като гипс или вар, защото те абсорбират влагата по-добре и не позволяват развитие на мухъла.

Вътрешна топлоизолация с вълна или вата

Ако искате да използвате вата или вълна, имайте предвид, че първо трябва да изготвите скелет на изолацията. Това става чрез конструкция (най-често метална) от вътрешната страна, благодарение на която се изгражда изолацията. След това е нужно да се добави пълнежът (вълна или вата), който да уплътни вътрешната топлоизолация. Следващият етап е оформяне на стената с гипсокартон, който се закрепва за конструкцията. Така се образува куха стена, пълна с вълна или вата.

Заключение

Поставянето на вътрешна топлоизолация не само поддържа жилището топло, но и ограничава шумовете от външната среда. По този начин се осигурява спокойствие и топлина, които гарантират удобство и усещане за релаксация на цялото семейство.

Инсталирането на изолацията е възможно и без помощта на професионалист. С подходящия избор на материали, инструменти и изпълняването на последователни стъпки мечтаният топъл дом може да се превърне в реалност.

Ако статията ви е била интересна, прочетете още текстове в блога ни, където ви споделяме много полезни съвети за това как да свършите сами ремонтните дейности в дома си със зашеметяващи резултати.

woman with a dog in the workshop 2021 09 02 04 29 22 utc

⟵ Направи си сам домашна работилница

Собствената работилница ви дава свобода да работите в удобно за вас време в уюта, който домът ви предоставя. В нея можете да развихрите въображението си, за да създавате различни творчески проекти, да сглобявате и поправяте мебели, както и да се […]

modern home cinema 2022 10 24 17 43 03 utc

Как се прави външна топлоизолация ⟶

Зимата е време, когато домът се превръща в мястото, където всеки търси топлина от студа навън. Затова все повече семейства искат начин да си осигурят уют и защита от неблагоприятните климатични условия. Едно от най-ефективните решения за предпазване на дома […]