Съдържание
Зимата е време, когато домът се превръща в мястото, където всеки търси топлина от студа навън. Затова все повече семейства искат начин да си осигурят уют и защита от неблагоприятните климатични условия. Едно от най-ефективните решения за предпазване на дома от минусовите температури е полагането на външна топлоизолация.
Тя има редица плюсове, които ще подсигурят спокойствието на домакинството през зимните месеци и прохлада през летните: поддържа постоянна температура в жилището, спестява разходи за отопление и шумоизолира от външния свят. Неправилното ѝ монтиране обаче може да доведе до образуване на мухъл и влага.
В тази статия ще узнаете повече за този тип изолация, защо е важно да я инсталирате правилно, кои са негативите ѝ и как точно се поставя тя.
Защо е важно да имате външна топлоизолация?
Чрез полагането на външна топлоизолация вие ще прогоните студа от помещенията в жилището си. Освен това монтажът ѝ ще ви помогне за:
- спестяване на енергия — изолацията намалява загубите на топлина през външните стени и води до значително по-ниски сметки за отопление;
- намаляване на въглеродния отпечатък — чрез поставянето на външна топлоизолация се ограничава потреблението на енергия и парниковите емисии, което помага за намаляване на въглеродния отпечатък и допринася за по-устойчиво бъдеще;
- увеличаване на стойността на имота — топлоизолацията прави жилището по-привлекателно за потенциалните купувачи при евентуална препродажба;
- удължаване на живота на конструкцията на сграда;
- повишаване на комфорта на дома;
- подобряване на звукоизолацията.
Недостатъци на външната топлоизолация
Въпреки многото плюсове на този тип изолация, съществуват и някои негативи от нейното полагане. Преди да започнете с монтажа, вземете предвид следните факти:
- Неправилното инсталиране на топлоизолацията води до поява на мухъл и влага.
- Монтажът може да бъде скъп.
- При повреда на покритието е вероятно в него да проникне вода. Възможно е да се наложи външното остъкляване да бъде променено, за да отговаря на новата дебелина на стената. Това важи и за външната водопроводна инсталация.
Видове външна топлоизолация
Както при вътрешната топлоизолация и тази се разделя на няколко вида спрямо материалите, които ще бъдат използвани за поставянето ѝ. Най-често използваните са минерална и каменна вати, фенолна пяна, стиропор и фибран.
Минерална вата
Тя е едно най-икономичните изолационни решения за много сгради независимо дали са старо, или ново строителство.
Минералната вата е напълно дишаща заради малката си устойчивост на водни пари, които преминават към външната повърхност на сградата. Това е причината за елиминирането на възможна влага чрез изпаряване. Освен това ватата има отлични звукоизолиращи и негорими свойства.
Каменна вата
Това е естествен влакнест материал, който се произвежда основно от минерали като варовик, базалт и боксит и топлоустойчива смола, сформираща крайният материал. Каменната вата е добър топлоизолатор и се отличава с влагоустойчивост, звукоизолираност и негоримост, затова често е предпочитаният материал, с който се изолират комини и покриви.
Фенолна пяна (PF)
Тя е един от най-скъпите топлоизолационни материали, но притежава най-добрите характеристики в сравнение с останалите. Топлоизолиращите ѝ свойства зависят от дебелината и материала на покритието.
Фенолната изолация има ниска пропускливост на водни пари, което я прави чудесно средство срещу борбата с влагата. Характеризира се с добра устойчивост при натиск и водоустойчивост поради затворената си клетъчна структура. Сред другите ѝ предимства са огнеупорните ѝ свойства с минимално отделяне на токсични емисии при пожар. Идеален избор е за случаите, когато се цели топлоизолиране на хоризонтални повърхности като подове или покриви.
Стиропор (ESP)
Този тип изолация е лесна за монтаж и рязане. Отличава се с издръжливост, звукоизолираност и водоустойчивост. Най-големият ѝ недостатък обаче е, че е запалима.
Затова, ако сте избрали този материал за поставянето на външна топлоизолация, трябва да използвате подходящи противозапалими средства.
Фибран (XPS)
Той е предпочитан заради естествената му устойчивост на дъжд, сняг, замръзване и водни пари. Известен е с изключителната си здравина, а неговият експлоатационен живот е равен на този на сградата, която топлоизолира. Друг плюс на фибрана е, че не абсорбира влагата поради обработката на XPS плоскостите му. Въпреки многото му ползи той също като стиропора е леснозапалим.
Избор на допълнителни материали и инструменти
След като сте се спрели на конкретен вид външна топлоизолация, е време да допълните куфарчето с инструменти и да закупите нужните материали за монтажа. Основните елементи, които трябва да имате подръка, са:
- скеле;
- лепило за топлоизолация;
- мистрия, валяк, фиксатори;
- дишащи материали за вентилацията;
- контейнер за строителни отпадъци;
- количка за строителни отпадъци;
- предпазни облекло и аксесоари.
В сайта на Djodi Trade ще откриете разнообразие от модели. Стоманеният контейнер за строителни отпадъци от марката DJTR се отличава със здравина и устойчива конструкция. Той отнема усилията, нужни за пренасяне на тежки чували и материали, и е подходящ както за професионалисти, така и за домашни майстори.
Мултифункционалното алуминиево скеле “Мулти 5 в 1” от същия бранд пък се отличава с лесен монтаж и релефна повърхност, предпазваща от подхлъзване. То е най-добрата и сигурна алтернатива на стълба за работа над нивото на земята. Можете да го ползвате не само при монтажа на вътрешна или външна топлоизолация, а и при боядисване, почистване на прозорци, подрязване на дървета и др.
Подготовка за полагане на външна топлоизолация
Преди да започнете работа по инсталацията на изолацията, трябва да проверите какво е състоянието на стените и сградата като цяло. Основните точки, които да следвате, са:
- Инспекция — това включва обстоен преглед на външните стени на сградата за установяване на евентуални структурни проблеми пукнатини или повреди, които биха могли да повлияят негативно на монтажа.
- Почистване — тук трябва да отстраните всички замърсители, за да създадете чиста и гладка повърхност за изолацията. Така ще си гарантирате по-ефективна изолационна система.
- Уплътняване — преди полагането на външната топлоизолация е нужно да уплътните прозорците, вратите и всички други отвори, за да предотвратите изтичането на въздух и проникването на влага.
- Осигуряване на възможност за вентилация — тя се постига чрез създаване на вентилационни отвори и монтиране на дишащи материали.
- Проверка за наличие на влага.
Как се прави външна топлоизолация: стъпка по стъпка
Има няколко основни стъпки, които трябва да се следват при инсталиране на изолацията правилно и бързо.
- Поставяне на изолационните плочи — трябва да се направи върху почистена и подготвена повърхност, с подходящо лепило за топлоизолация. Изберете модел изолационни плочи, които да отговарят на изискванията, бюджета и целите ви. Правилното им закрепване ще гарантира по-доброто им функциониране и ще подобри енергийната ефективност на сградата.
- Инсталиране на укрепваща мрежа — монтажът на армираща мрежа е важен, за да се осигури допълнителна здравина и издръжливост на външната изолация. Тя се поставя върху плочите и се закрепва към стените с помощта на фиксатори или лепило.
- Нанасяне на основния слой — той представлява циментов материал, който се поставя върху мрежата за допълнителна стабилност и гладкост на системата.
- Нанасяне на горния слой — следващата стъпка е да нанесете горен слой върху основния. Той може да бъде изработен от различни материали и се поставя с помощта на валяк, мистрия и др. С него се осигурява оптимална работа през очаквания експлоатационен живот на изолацията.
Как се поддържа външната топлоизолация?
Работата ви не свършва, когато приключите с полагането на външната топлоизолация. За да функционира максимално дълго и ефективно тя, трябва редовно да я поддържате.
Това включва честото ѝ почистване и проверяване за повреди и поява на вредители като гризачи и насекоми. Освен това е препоръчително да следите сметките си за отопление, за да се уверите, че те са намалели след поставянето ѝ.
Ако нямате време да се занимавате с поддръжката на изолацията, винаги може да се доверите на професионална помощ.
Често срещани грешки
При инсталирането на външна топлоизолация винаги могат да се допуснат грешки. Една от основните е неправилният монтаж на системата като недобро закрепване на плочите към стените или неизползване на достатъчно количество лепило например.
Друга често срещана грешка е да не се осигури място за вентилацията, което може да доведе до мухъл и влага.
Освен това трябва да внимавате, когато уплътнявате пролуките и отворите, защото при недобра свършена работа въздухът ще влиза и излиза от жилището ви. Така ще се намали ефективността на външната топлоизолация.
Не на последно място винаги се съобразявайте с климата и мястото, където живеете, при избора си на изолационна система.
Заключение
Полагането на външна топлоизолация гарантира, че ще предпазите семейството и дома си от неблагоприятните атмосферни условия през зимата. Освен че ще си осигурите спокойствие и защита от студа, чрез монтажа ѝ ще получите и усещане за комфорт.
Винаги може да се допитате до специалист за инсталирането на изолационната система, но с подходящите инструменти и материали е напълно възможно да го направите и сами.
Следвайки внимателно стъпките за поставянето на изолацията бързо ще получите желаните резултати за повече топлина и уют.
Ако статията ви е била интересна, прочетете още текстове в блога ни, където ви споделяме много полезни съвети за това как да свършите сами ремонтните дейности в дома си със зашеметяващи резултати.