Съдържание
Времето, прекарано в градината или двора, предоставя възможност да се свържете с природата и да създадете спомени, изпълнени с радост и спокойствие.
Независимо дали предпочитате да сте няколко часа сами в компанията на интересна книга и чаша с топъл чай, или искате да споделите очарованието на прохладните утрини с любим човек, можете да го направите в собствената си градинска беседка.
Тя ви дава уединение, тишина и може да бъде чудесно естетическо допълнение към дома ви.
Ако все още нямате такава, но планирате да я построите сами, в тази статия ще прочетете кои са основните стъпки за изграждането на беседката, както и някои важни съвета за добрата ѝ поддръжка.
Какво е градинска беседка
Беседката представлява удобна и практична конструкция, която обикновено се състои от покрив, вход и шест или осем страни. Тя може да бъде поставена върху бетонна плоча или дървен под.
Градинските беседки могат да имат различни форми — правоъгълни, овални, шестоъгълни и др. Както техните размери, така и използваните материали, могат да варират спрямо индивидуалните предпочитания на всеки и желаната от него крайна визия.
Сред основните предимства на тези конструкции са да осигуряват сянка, да предоставят място за почивка или пространството, в което семейството и приятелите ви да се събират край барбекюто.
Видове на градински беседки
Освен по форма, размер и материал за изработка градинските беседки се делят на два основни вида според типа на техния покрив.
- Беседки с мек покрив — те са изработени от гъвкави материали като пластмаса, плат или мрежа. Отличават се с достъпна цена, удобство при пренасяне, лесен монтаж и бързо разглобяване. Този тип беседки са подходящ избор, ако редовно сменяте жилището си или искате да я използвате само няколко месеца в годината (например в топлите летни месеци). Te обаче не са много издръжливи на външни атмосферни влияния като дъжд, вятър или сняг. Освен това въпреки че осигуряват сянка, не задържат топлината.
- Беседки с твърд покрив — те са изработени от метал или дърво. Предлагат защита от климатични промени и се отличават с устойчивост и здравина. Този вид градински беседки дават възможността да добавите грил или барбекю, където да приготвяте обяда или вечерята си, без да се притеснявате от евентуални повреди. Негативите им са свързани с по-високата цена и трудното им разглобяване и местене.
Планиране на дървената беседка
След като стана ясно какво представляват беседките и какви са различните им видове, е време да научите основните стъпки на планиране за техния монтаж.
Преди да запретнете ръкави, е нужно да имате предвид няколко важни фактора, които ще ви помогнат за по-лесното изграждане на беседката. Те са:
- създаване на чертеж — чрез чертежа по-лесно ще визуализирате какво точно си представяте и какъв ще е дизайнът на конструкцията;
- размер — трябва да се съобразите с площта на двора или градината, която имате, и колко пространство може да се отдели за изграждането на беседката. Вземете предвид броя на хората, които ще я използват. Така ще прецените по-добре какъв да бъде размерът на конструкцията;
- бюджет — от значение е и каква сума сте готови да отделите за изграждането. Спрямо нея трябва да съобразите разходите си по направата на беседката;
- вид на материала — имате различни опции: дърво (кедър, бор, тик), винил, фибростъкло, метал (алуминий, поцинкована стомана и др.).
Избор на материали
Както вече се спомена, на пазара съществува разнообразие от варианти, като в следващите редове ще научите повече за два от най-често предпочитани материали: метал и дърво.
Дървото придава елегантен и изчистен външен вид на градинската беседка. То се характеризира със здравина и устойчивост на ръжда, вода и насекоми.
Сред най-популярните видове дървета, с които може да се изработи една беседка, са:
- кедър — кедърът се отличава с голяма издръжливост на атмосферни влияния, а естествените му смоли го правят устойчив на разлагане, гниене и на насекоми. Той е чудесен избор, ако живеете във влажен климат, тъй като не абсорбира лесно влагата;
- тик — меките тъмнокафяви тонове на тика в комбинация с дълготрайността и устойчивостта на климатични промени го правят чудесна опция за изграждането на беседка.
- бор — борът има нежни бледожълти нюанси и подхожда на екстериора на почти всяка градина или двор. Той е сред най-евтините материали, следователно и много предпочитан такъв. Въпреки достъпната му цена обаче той не предлага същата устойчивост на гниене и разлагане като горните два. Освен това е нужна редовна поддръжка, за да се предпази от вредители.
Металът, от друга страна, се характеризира с издръжливост, стабилност и устойчивост на влага и слънце. Съществуват три основни вида метални градински беседки:
- алуминиева беседка — този метал е лек, устойчив на избледняване и износване, но има по-ниска издръжливост от останалите;
- стоманена беседка — стоманата е здрава и може да се намери на достъпна цена;
- беседка от ковано желязо — желязото е един от най-здравите и тежките елементи. Тъй като не е естествено устойчиво на ръжда, трябва да се боядиса. Това, от своя страна, води до нужда от пребоядисването на желязото при напукана или надраскана боя.
Избор на инструменти
Неизменна част от подготовката за изграждането на беседката е изборът на подходящите за целта инструменти. Това, което ще ви трябва, е:
- бормашина;
- болтове;
- компактна преносима маса за инструменти като модела на Meister от сайта на Djodi Trade или мобилна поставка;
- винтове;
- рoлетка;
- шкурка;
- стълба;
- чук;
- трион за подрязване на дъски;
- комплект за пренос с подложки, с които лесно да премествате различните елементи, нужни за направата на беседката, като моделa на Meister от 5 части o сайта на Djodi Trade;
- нивелир;
- четки за боя и боя.
Направи си сам градинска беседка: стъпка по стъпка
След като сте се сдобили с нужните материали и инструменти, е време да се заемете с изграждането на беседката.
В следващите редове ще прочетете подробно ръководство за направата на дървена беседка, където ще можете да си почивате след дългия работен ден.
Изградете стабилна основа
Първата стъпка, която трябва да направите, е да създадете равна основа — от бетон или дърво, върху която да построите конструкцията.
Ако сте избрали бетон, след изливането му го оставете да стегне. Ако сте се спрели на дърво, е нужно да завиете всички външни дъски на основата и да проверите дали те са равни, преди да ги закрепите.
Добавете стълбовете
Следващата стъпка е да поставите стълбовете на избраните от вас места. Отрежете всеки стълб спрямо дължината, която сте определили в чертежа си, и ги оразмерете. Поставете ги в дупките, които преди това сте изкопали, и ги фиксирайте с бързосвързващ бетон. Така ще закрепите по-стабилно стълбовете.
Когато сте готови, трябва да закрепите гредите към стълбовете. За тази задача ще ви трябва нивелир и болтове. Поставете болтове през стълба и в центъра на всяка греда. Продължете, докато не закрепите всички греди към стълбовете.
Сложете стените
Повдигнете стените и прикрепете две от тях към конструкциите, използвайки винтове. След като сте ги закрепили, можете да поставите и останалите по същия начин. Оставете свободно пространство за мястото, където ще се намира входът на градинската беседка.
Ако не искате да затваряте пространството със стени и да усещате прохладното течение между стълбовете, можете да пропуснете този етап.
Изградете покрива
Последната стъпка е изграждането на покрива. Измерете колко ще бъдат широки и дълги гредите за покрива, след което ги прикрепете една към друга. Не забравяйте да поставите фасадните дъски или керемидите, с които да завършите облика на покрива.
Финални щрихи
След като сте приключили с изграждането на конструкцията, можете да добавите няколко финални акцента, за да ѝ придадете завършен вид. Дали ще се спрете на ефектно осветление за беседка — блещукащи лампички, които да окачите по стените ѝ, ще поставите барбекю или пейки с цветни декоративни възглавнички и одеяла — това зависи изцяло от вашите лични предпочитания и вкус.
Поддръжка на градинската беседка
Работата по беседката не приключва с изграждането ѝ. За да се възползвате от предимствата ѝ за дълъг период от време, трябва да я поддържате редовно.
Поне веднъж годишно е препоръчително да я измивате с градински маркуч, топла вода, мека четка и нежен сапун, за да отмивате мръсотията по парапетите и стълбовете на градинската беседка. Измиването с водна струя под налягане не е препоръчително, тъй като тя може да навреди на конструкцията и покрива, ако той е покрит с керемиди.
Ако наблизо има дървета, е много вероятно листа и клонки от тях да попадат върху покрива. Затова е нужно да ги отстранявате, използвайки метла и стълба, за да стигнете до покрива. Ако сте построили дървена беседка, то можете да нанасяте водоустойчив уплътнител върху нея на няколко години.
Що се отнася до беседките, изработени от метал, то можете да почистите своята с топла сапунена вода, мека кърпа или гъба. За допълнителна защита нанесете боя за външен метал, за да се предпазите от евентуален проблем с ръждясването на повърхностите.
Заключение
Градинската беседка е място, където можете да поздравите изгряващото слънце или да се здрависате с последните слънчеви лъчи за лека нощ, преди да потънат в булото на нощта.
Това е и пространството, което може да изпълните със смях, неустоим аромат от барбекюто и да се отпуснете с изчистен от проблемите ум.
Изграждането на беседка е вълнуващ проект, който изисква предварителна подготовка, време, усилия и определен бюджет.
Ако искате да реализирате идеята си и тя да се превърне в място за усамотение и релакс, на сайта ни ще откриете полезни инструменти и помощни средства, с които да го направите. Те ще улеснят работния процес, за да се справите по-бързо и ефективно с етапите по изграждането на беседката.
Ако статията ви е била интересна, прочетете още текстове в блога ни, където ви споделяме много полезни съвети за това как да свършите сами ремонтните дейности в дома си със зашеметяващи резултати.